Το Τμήμα Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Πατρών οργανώνει συνέδριο με αφορμή τα 200 χρόνια από τη γέννηση του Καρλ Μαρξ με τίτλο “Καρλ Μαρξ: στοχαστής της ελευθερίας“.

Στόχος του συνεδρίου είναι να αναδείξει τη σημασία και την επικαιρότητα της σκέψης του Μαρξ για τη σύγχρονη πρακτική φιλοσοφία και ιδίως να διερευνήσει τις αντιλήψεις περί ελευθερίας και ανελευθερίας που μπορούμε να ανασυγκροτήσουμε με βάση το έργο του.

Το συνέδριο θα πραγματοποιηθεί στο Συνεδριακό και Πολιτιστικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών (Αίθουσα Ι.12).

Ομιλητές: Φωτεινή Βάκη, Στέφανος Δημητρίου, Δημήτρης Καρύδας, Αλίκη Λαβράνου, Αγλαΐα Μελά, Χρυσούλα Μητσοπούλου, Ανδρέας Μιχαλάκης, Κωνσταντίνος Ράντης, Γιώργος Σαγκριώτης, Μιχάλης Σκομβούλης, Κώστας Σταμάτης, Γιώργος Φαράκλας.

Οργανωτές: Α. Μιχαλάκης και Γ. Σαγκριώτης

Χορηγός: ΕΛΚΕ Πανεπιστημίου Πατρών